Zjazd Szkół im. św. Jana Kantego Diecezji Rzeszowskiej

Utworzono dnia 12.10.2023

W czwartek 5 października 2023 r. w Szkole Podstawowej w Trzcinicy obchodzono 550 rocznicę śmierci św. Jana Kantego – patrona szkoły.

Stała się ona okazją do spotkania szkół z Diecezji Rzeszowskiej noszących imię świętego z Kęt.

Na zaproszenie organizatora w uroczystości wzięła udział delegacja naszej szkoły z Pocztem Sztandarowym. Naszą placówkę reprezentowali uczniowie klasy VIII Anna Szeredy, Krystyna Gadaj, Jakub Pisarek, opiekun pocztu sztandarowego Tadeusz Łącki, dyrektor ZSI w Samoklęskach Bogusław Uliasz oraz ksiądz Przemysław Dudek.

Obchody rozpoczęła msza św. w zabytkowym kościele świętej Doroty w Trzcinicy, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Wątroba. W homilii Ksiądz Biskup zachęcał do tego, by z wdzięcznością myśleć o osobach, które zadecydowały nadaniu szkołom imienia świętego Jana Kantego, gdyż dały w ten sposób świadectwo swojej wierze i trosce o dobro młodego pokolenia. Przypominał też o tym, że Kanty łączył głębokie życie modlitwy z pracowitością i, że cechowała go niezwykła wrażliwość wobec potrzebujących, w których rozpoznawał Chrystusa.

Później poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście udali się na dalszą część uroczystości do Szkoły Podstawowej w Trzcinicy. Pani dyrektor Renata Lechowska serdecznie powitała przybyłych na tę okoliczność: Księdza Biskupa Jana Wątrobę, Podkarpackiego Wicekuratora Oświaty Stanisława Fundakowskiego, księży z terenu Diecezji Rzeszowskiej, parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, gminnych i lokalnych oraz poczty sztandarowe ze Szkół Podstawowych imienia św. Jana Kantego w: Samoklęskach, Osobnicy, Wysokiej Strzyżowskiej, Będziemyślu, Rzeszowie, Trzcinicy, z Zespołu Szkół w Zalesiu, a także delegacje z Niepublicznej Szkoły Podstawowej we Wrocance oraz ze Szkoły Podstawowej w Lubli.

Następnie z programem artystycznym wystąpili uczniowie miejscowej plaćówki, którzy zabrali zgromadzonych w sentymentalną podróż śladami świętego z Kęt.

Zjazd Szkół im. św. Jana Kantego Diecezji Rzeszowskiej

Utworzono dnia 12.10.2023, 19:13