Lektury dostępne – kolejne materiały udostępnione!

Czym są Lektury dostępne?

Seria Lektury dostępne to multimedialne książki pomocnicze do edukacji językowej i polonistycznej wraz z odpowiadającymi im materiałami ćwiczeniowymi, które służą utrwalaniu wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.

Cykl ten został opracowany na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki przez zespół doświadczonych ekspertów współpracujących z Pracownią Lingwistyki Migowej Uniwersytetu Warszawskiego. W przygotowaniu tłumaczeń na polski język migowy (PJM) uczestniczyli głusi użytkownicy tego języka, będący wykładowcami Uniwersytetu Warszawskiego.

Łatwiejszy dostęp do tekstów literackich

Uczniowie z niepełnosprawnościami mający trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu często mają utrudniony dostęp do tekstów literackich. Barierę może stanowić w szczególności język utworów oraz ich charakter. Trudności powodują, że wielu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pozbawionych jest możliwości obcowania z kanonem literatury polskiej, a tym samym z dużym fragmentem kultury narodowej.

Lektury dostępne mają za zadanie przeciwdziałać temu wykluczeniu. Wzbogacenie ich o filmy z tłumaczeniami migowymi stanowi znaczącą pomoc w pełnym i dokładnym zrozumieniu treści. Oprócz realizacji zadań szkolnych uczeń rozwija biegłość w zakresie języka polskiego oraz języka migowego.

Nowe tytuły w serii Lektury dostępne

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej udostępniliśmy 30 nowych Lektur dostępnych. Są wśród nich:

• Hans Christian Andersen, „Calineczka”,
  • Hans Christian Andersen, „Syrena”,
  • Krzysztof Kamil Baczyński, „Elegia o … [chłopcu polskim]”,
  • Krzysztof Kamil Baczyński, „Z głową na karabinie”,
  • Władysław Bełza, „Katechizm polskiego dziecka”,
  • Władysław Bełza, „W podziemiach Wawelu”,
  • Frances Hodgson Burnett, „Tajemniczy ogród”,
  • Aleksander Fredro, „Zemsta”,
  • Franciszek Karpiński, „Pieśń o narodzeniu Pańskim (Bóg się rodzi...)”,
  • Jan Kochanowski, „Do fraszek (Fraszki moje, coście mi dotąd zachowały...)”,
  • Jan Kochanowski, „Do paniej (Pani jako nadobna, tak też i uczciwa!)”,
  • Jan Kochanowski, „Do przyjaciela (Jednego chcieć i nie chcieć to społeczność prawa...)”,
  • Jan Kochanowski, „Na swoje księgi”,
  • Jan Kochanowski, „Tren VIII”,
  • Jan Kochanowski, „Tren XIX albo Sen”,
  • Jan Kochanowski, „O fraszkach (Najdziesz tu fraszkę dobrą, najdziesz złą i śrzednią...)”,
  • Jan Kochanowski, „O żywocie ludzkim (Fraszki to wszytko, cokolwiek myślemy...)”,
  • Bolesław Leśmian, „Dusiołek”,
  • Bolesław Leśmian, „Dziewczyna”,
  • Bolesław Leśmian, „Urszula Kochanowska”,
  • Jerzy Liebert, „Pan Bóg i bąki”,
  • Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”,
  • Adam Mickiewicz, „Romantyczność”,
  • Adam Mickiewicz, „Świteź”,
  • Cyprian Kamil Norwid, „Bema pamięci żałobny rapsod”,
  • Cyprian Kamil Norwid, „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie”,
  • Cyprian Kamil Norwid, „Moja piosnka”,
  • Juliusz Słowacki, „Testament mój”,
  • Mark Twain, „Przygody Tomka Sawyera”,
  • „Wybrane legendy polskie: Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, Legenda o Piaście, Legenda o Popielu, Legenda o Kraku i smoku wawelskim”.

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.