Utworzono dnia 12.09.2022

Dnia 8 września 2022 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja akcji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej.

Podstawowym celem zapoczątkowanej w 2012 roku inicjatywy jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo literatury narodowej i wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.

W uroczystej akademii, która odbyła się w sali gimnastycznej, wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Na początku pan Bogusław Uliasz, dyrektor szkoły, serdecznie przywitał wszystkich zebranych. Następnie uczniowie klasy VI przybliżyli słuchaczom cel organizowanej corocznie akcji oraz zapoznali z życiem i twórczością wieszcza, a także z problematyką jego utworów.

Potem nastąpiła najważniejsza część spotkania, czyli głosowa interpretacja „Pani Twardowskiej” i „Świtezianki”. Ballady czytali kolejno: uczniowie reprezentujący klasy V, VI, VII i VIII, absolwenci szkoły, nauczyciele oraz przedstawicielka Rady Rodziców.

Na koniec ponownie głos zabrał pan Bogusław Uliasz. W swoim przemówieniu nawiązał do przesłania corocznej akcji, zwrócił uwagę na rolę książki w życiu młodego człowieka i podziękował wszystkim za udział w tak ważnym przedsięwzięciu.

Narodowe Czytanie w naszej szkole było miłym oraz ciekawym wydarzeniem. Publiczność podziękowała wszystkim lektorom oklaskami, a organizatorzy spotkania wręczyli czytającym pamiątkowe zakładki do książek.