Dzień Patrona Szkoły Świętego Jana Kantego

Utworzono dnia 24.10.2023

20 października to szczególny dzień dla naszej społeczności szkolnej – Dzień Patrona Szkoły Świętego Jana Kantego. W tym roku była to szczególna uroczystość 550. rocznicy śmierci patrona.

Tradycyjnie obchody rozpoczęliśmy mszą świętą o godzinie 9.00 w kościele parafialnym  w Samoklęskach. Następnie uczniowie, nauczyciele wraz z pocztem sztandarowym szkoły oraz rodzice udali się do szkoły na uroczystą akademię.  Uczniowie klasy 7 przypomnieli zgromadzonym postać św. Jana Kantego. Podkreślili, że był on człowiekiem szanowanym przez społeczeństwo, autorytetem godnym naśladowania, który nigdy nie szedł na skróty. Jego postawa może stanowić dla nas drogowskaz wychowawczy.

W tym dniu upamiętniliśmy również Rodzinę Ulmów z Markowej, która pod koniec 1942 roku przyjęła pod swój dach dwie żydowskie rodziny. Na wskutek donosu kryjówka ta została odkryta przez Niemców. Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostali rozstrzelani za ukrywanie Żydów. Rodzina Ulmów  stała się symbolem postawy tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie pomocy Żydom.

Pod koniec akademii uczniowie wraz z Panem Dyrektorem planowali posadzenie sadzonki drzewa jabłoni, którą otrzymaliśmy w ramach akcji „Po owocach ich poznacie”, jednak pogoda była niesprzyjająca   i posadzą w innym dniu. Jej celem jest uczynienie z drzewa jabłoni symbolu pamięci o Polakach ratujących Żydów, w tym szczególnie Rodziny Ulmów.

Utworzono dnia 14.11.2023, 05:59