Akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

Utworzono dnia 10.05.2023

Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

Jan Paweł II

Dnia 8 maja 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas VI i V w atrakcyjny sposób przekazali wiedzę historyczną o tym doniosłym wydarzeniu z 1791 roku. Przypomnieli definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżyli okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zaprezentowali również sylwetki osób, które brały udział w pracach nad tworzeniem ustawy i przyczyniły się do jej uchwalenia. Wiadomości przeplatali wzniosłymi pieśniami i wierszami patriotycznymi. Ważną częścią uroczystości były rozważania na temat, jak nasi przodkowie rozumieli znaczenie słów: wolność, naród, ojczyzna, a czym dla współczesnych Polaków są te pojęcia. Miłych wrażeń dostarczył również taniec z flagą w wykonaniu uczennic z klasy VI.

Spotkanie było pouczającą oraz cenną lekcją historii i patriotyzmu. Skłaniało słuchaczy do refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Ponadto przypomniało im to jakże istotne wydarzenie z historii naszego kraju, które każdy powinien znać, bo przecież „naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Apel

Utworzono dnia 16.05.2023, 15:40