"Uczyć – wędrując, wędrować – ucząc"

PLAN PRACY

SZKOLNEGO KOŁA TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZEGO

W ROKU SZKOLNYM 2018/20198

1. WSTĘP

Celem działania Szkolnego Koła Turystyczno – Krajoznawczego jest rozwijanie wśród jego członków oraz innych uczniów zainteresowań krajoznawczych i turystycznych, zachęcanie do poznawania Polski, jej tradycji, kultury narodowej i przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem najbliższej okolicy.

1.  CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU

Podstawowym założeniem programu jest zachęcanie dzieci do aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego, propagowanie turystyki od najmłodszych lat. Podczas wypraw uczeń ma możliwość pogłębienia wiadomości o swoim regionie, środowisku przyrodniczym, poznania tradycji, historii, zabytków i innych ciekawych miejsc naszego kraju. Uwrażliwia się na piękno przyrody i wyrabia właściwy stosunek do ochrony naturalnego środowiska. Uczy się zasad bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach. Ma możliwość lepszego zintegrowania się z rówieśnikami, lepszej współpracy w grupie. Wyrabia w sobie odpowiedzialność za siebie i innych, a przede wszystkim poprawia swoją kondycję zdrowotną i sprawność fizyczną.

1. CELE GŁÓWNE PROGRAMU
  • upowszechnienie form aktywnego wypoczynku, kształtowanie kultury turystyki i wyrabianie sprawności fizycznej,
  • kształtowanie zasad świadomej dyscypliny i harmonijnego współżycia w zespole, życzliwości i uprzejmości,
  • organizowanie wycieczek i rajdów,
  • zapoznanie z głównymi zasadami organizowania wycieczek ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa,
  • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych,
  • popularyzacja wiedzy na temat bliższego i dalszego regionu, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii,
  • rozwijanie postaw patriotycznych związanych z kulturą regionu,
  • uwrażliwienie na piękno przyrody ojczystej , wdrażanie do przestrzegania zasad ochrony i umiejętnego korzystania z jej dóbr.
  1. Tematyka zajęć
  • Spotkanie organizacyjne:
  • zapoznanie i zatwierdzenie planu pracy,
  • zapoznanie z celami,
  • wspólne ustalenie trasy rajdu na bieżący rok.
  • Zasady bezpiecznej turystyki:
  • zapoznanie z kartą turysty,
  • zasady organizowania wycieczek i rajdów,
  • oznaczenia tras turystycznych,
  • pierwsza pomoc.
  • Wykonanie gazetek ściennych o tematyce związanej z SKTK.
  • Oglądanie filmu przyrodniczego.
  • Moja miejscowość, mój region:
  • wycieczka po miejscowości,
  • wykonywanie fotografii,
  • tworzenie prezentacji multimedialnej.
  • Magurski Park Narodowy:
  • krajobraz, rośliny, zwierzęta, zabytki kultury występujące na terenie MPN,
  • najpopularniejsze trasy i szlaki turystyczne naszego regionu,
  • ochrona przyrody,
  • tworzenie prezentacji multimedialnej.
  • Tradycje w polskiej kulturze:
  • święto zmarłych: wykonanie stroików na groby, wyjście na cmentarz, składanie kwiatów, palenie zniczy, oddanie hołdu zmarłym,
  • wigilia w naszej szkole: łamanie się opłatkiem, spożywanie tradycyjnych potraw, wspólne kolędowanie.
  • Zorganizowanie ogniska.
  • Wycieczka piesza na wybranej przez uczniów trasie.
  1. Warunki i sposoby realizacji programu
  • program kierowany jest do uczniów klas VII – VIII
  • program będzie realizowany na zajęciach szkolnego koła krajoznawczo - turystycznego w okresie roku szkolnego od września 2017 r.
  • metody pracy z uczniami:
  • słowna – opowiadanie nauczyciela
  • aktywne działanie – wycieczki piesze
  • praktyczne – wykonywanie prezentacji multimedialnych
  1. Ewaluacja

Przez cały okres realizacji programu będzie prowadzona ewaluacja wspierająca
oraz obserwacje i rozmowy z uczestnikami wycieczek (ich wrażenia i uwagi dotyczące przebiegu wycieczki, obserwacja zaangażowania dziecka w poznawanie świata). Ewaluacja będzie również polegać  na modyfikacji programu ze względu na zainteresowania uczniów, po przeanalizowaniu ankiet przeprowadzonych wśród uczestników na zakończenie rocznej pracy koła.

Opiekun: Piwowar Elżbieta, Agnieszka Śmiertelny